Joga jest filozofią, która zajmuje się związkiem między ciałem a umysłem. Ma prowadzić do sprawiedliwości, wyciszać organizm, harmonizować ciało z duchem poprzez odpowiednie ćwiczenia, medytację i dyscyplinę duchową. Niegdyś popularna tylko w krajach indyjskich, skąd się wywodzi, dziś obecna na całym świecie. Zadaniem jogi jest samodoskonalenie się człowieka, utrzymywanie w ryzach duchowości, nabywanie zachowań etycznych, przy jednoczesnym wyzwoleniu praktykującego od życia doczesnego. Joga w ostatnich czasach jest bardzo popularna. Można zauważyć coraz więcej miejsc, np. szkół i klubów fitness, które mają w swoich ofertach zajęcia z jogi. Przy tempie życia, jaki obecnie mają ludzie, takie zajęcia pozwalają się wyciszyć, odreagować, a jednocześnie umożliwiają ruch, rozciąganie, poprawę kondycji fizycznej i wyglądu.
Hajhajoga na pośladki
Dzięki ćwiczeniom i pozycjom, jakie możemy wykonywać w jodze, kształtują się nasze mięśnie. Niewątpliwie wpływa to na atrakcyjność naszego wyglądu. Hajhajoga jest takim odłamem, który gubi aspekt filozoficzny, a skupia się na fizyczności. Ten odłam charakteryzuje się następującymi praktykami:
- asana – określone ćwiczenia, pomagające rozluźnić ciało zbyt spięte lub wzmocnić ciało nadmiernie rozluźnione;
- pranajama – sztuka oddechu, która pomaga oczyścić organizm z toksyn i skupić się na wewnętrznym głosie.
Dodatkowo zwolennicy tej metody zaznaczają, że ważne jest zauważenie związku pomiędzy ciałem a umysłem. Podkreślają również korzyści, jakie z tego płyną, m.in. wzmocnienie mięśni, ścięgien, zwiększenie ich wydajności i siły. Uprawianie jogi zalecane jest także kobietom w ciąży, ponieważ wzmacnianie mięśnie dna miednicy i uczy kontroli oddechu, co jet pomocne przy porodzie. Pozwala też na pozbycie się bólów krzyżowych, które często towarzyszom ciężarnym. Jednak jeśli już teraz chcesz wzmocnić swoje ciało i uatrakcyjnić wygląd zacznij praktykować jogę! Która z kobiet nie chciałaby mieć pięknej talii i zgrabnych pośladków.
Czy faktycznie joga pomaga kształtować pośladki?
Drogie Panie – joga na pośladki to idealne rozwiązanie! Należy pamiętać, że joga nie tylko rozluźnia, ale też wzmacnia mięśnie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ prawidłowe wzmocnienie mięśni pozwala na kształtowanie sylwetki i prawidłową postawę ciała. Na początku ćwiczenia jogi mogą być niemałym treningiem siłowym, tym bardziej, jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności ze sportem. Aby trening był wydajny i przyniósł oczekiwane rezultaty, trzeba pamiętać o prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń. Prawidłowa postawa angażuje odpowiednie partie mięśniowe i sprawi, że podczas ćwiczeń nie zrobimy sobie krzywdy. Jeśli przy powtórzeniach ćwiczeń/pozycji, szczególnie podczas któregoś z kolei treningu zauważalne jest, że ćwiczenie jest dla nas coraz mniej trudne i wkładany wysiłek jest coraz mniejszy, możemy je zmodyfikować. Większa liczba powtórzeń lub dodatkowe obciążenie sprawi, że joga pośladków da zwiększony efekt, a mięśnie nie przyzwyczają się do wysiłku. Należy zwrócić uwagę na to, że utrudnienia trzeba wprowadzać stopniowo, gdyż zbyt mocne przeciążenie może spowodować zerwanie ścięgien bądź inne kontuzje. Mięśnie będą zszokowane samą modyfikacją. Co może stanowić utrudnienie? Jeśli nie mamy pod ręką sprzętu i akcesoriów treningowych, można po prostu zwiększyć częstotliwość powtórzeń lub serii – jest to korzystanie z ciężaru własnego ciała. Jeśli jednak mamy do dyspozycji hantelki, taśmy treningowe lub kettlebell możemy z tego skorzystać. W przypadku, aby joga na pośladki przyniosła jeszcze większe efekty i pomimo braku sprzętu chcemy w jakiś sposób dodatkowo utrudnić ćwiczenie, a powtarzalność serii nam nie wystarcza, możemy skorzystać z tego co mamy w domu, np. gumy lub butelki wody. Oprócz wzmocnienia mięśni pośladkowych wzmocnione zostaną też mięśnie ud, łydek, brzucha i kręgosłupa. W tym wypadku joga jest bardzo pomocna, ponieważ wsłuchanie się we wnętrze organizmu i kontrola oddechu. Pozycje w jodze są w pewnym sensie treningiem siłowym — angażującym pracę mięśni pośladkowych większych, średnich i mniejszych i złożonym, ponieważ wykonywane pozycje składają się z kilku ruchów. Jeśli chcemy osiągnąć efekty, ćwiczenia należy wykonywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Zasada małych kroków
Pamiętaj o zasadzie małych kroków i nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi, zacznij od pozycji, które nie wymagają unoszenia nogi w górę. Dzięki temu nie zrazisz się do jogi, a stopniowo rozciągniesz ścięgna i mięśnie, które z każdym kolejnym treningiem pozwolą Ci na więcej i zwiększą swój zakres ruchów. Mięśnie nie kończą pracy po treningu, tylko dużo później. Istotne jest to, żeby się nie przetrenować i dać swojemu organizmowi czas na regenerację. Warto zaznaczyć, żeby urozmaicać swoje ćwiczenia i nie wykonywać cały czas tych samych pozycji. Na uwagę zasługuje też aspekt wytrzymałościowy jogi, który sprawia, że poprawia się kondycja organizmu oraz poprawia się objętość płuc. Jakie pozycje jogi będą pomocne w kształtowaniu jędrnych pośladków? Takie, które angażują miednicę, brzuch i nogi. Pozycja góry polega na staniu pionowo z rozsuniętymi palcami stóp, skierowanymi udami do wewnątrz i ściągniętymi łopatkami. Pozwala wydłużyć swoje ciało. Pozycja girlandy polega na kucaniu jak najniżej, trzymając pięty jak najbliżej siebie. Kolana skierowane do zewnątrz, łokcie pomiędzy kolana, dłonie dotykają się na wysokości klatki. Przy wdechu pochylamy tułów do przodu. Pozycja wysokiego wykroku – pozostawienie jednej nogi z wyprostowanym kolanem z tyłu, przednią należy ugiąć w kolanie pod kątem prostym. Pozycja kobry polega na opieraniu tułowia na wyprostowanych rękach przy jednoczesnym trzymaniu nóg przyklejonych do maty. Powyższe pozycje i ćwiczenia pomogą ukształtować ciało przy jednoczesnym uspokojeniu organizmu. Jak widać joga na pośladki to idealny sposób na uzyskanie jędrnego tyłka.